La Gondola, Ristorante Pizzeria
Detta är en pizza-restaurang som ligger på Kungsportsavenyn 4 i Göteborg.
Adress:
Kungsportsavenyn 4,
41136
Göteborg
Tel:
031-7116828
På Onlinepizza.se kan du se vilka restauranger som har hemkörning i detta område. Klicka här.
Andra pizzerior i närheten:
- Joe Farelli´s
- Pizzeria 13
- Glam Bar & Lounge
- Picasso Restaurang och Bar
- Charlies Änglar
- Pizzeria Royal
- Pizzeria Vicenza
- Fresco Italia
- Restaurang Söder Pizzeria
- Hedens Pizza Butik



Betyg: 1
Detta va min favo-restaurang på 70-talet. Vi va säkert där ett par gånger i veckan. Jättegoda pizzor. Efter att varit från stan i 30 år så va jag åter tillbaka på La Gondola. Men vilken besvikelse, inte alls lika goda pizzor. Best lök (som extra tillbehör) men fick ingen. När notan kom så hade dom tagit betalt för löken!! :( Finns nog ingen annan som har höjt sina priser så mycket heller. tycker inte 180:- kr är själigt för en pizza. Går aldrig dit igen.
0 0 2012-05-05 kl. 16:36Betyg: 2
Otroligt svårt att sätta betyg. Väldigt god mat. Mycket trevlig personal vid första besöket. Mycket otrevlig kypare - en äldre man - vid återbesök en månad senare. Det förstörde mycket!
0 0 2012-03-13 kl. 23:24Betyg: 5
Favorit restaurangen... Pastan går verkligen inte att beskriva!! Maffig talrik och sjukt värt att gå dit!! Personalen finns det inget speciellt med, men jag tycker så himla mycket om maten.
0 0 2012-02-11 kl. 18:41Hett tips: Pasta med gorgonzola sås... Mums!
Betyg: 4
God mat, stort utbud, men lite för lång väntetid på maten.
0 0 2012-01-29 kl. 13:19Betyg: 4
Rekomenderas varmt, mkt god pasta och har aldrig blivit besviken på maten. Kan vara trångt i lokalen ibland och deras äldre herre till servitör (ägare?) är alltid aningen förvirrad.
0 0 2011-09-14 kl. 11:17Betyg: 4
Gammal fin italiensk restaurang! den har alltid funnits där och den har alltid sett lika dan ut (både på utsidan och insidan) Bra mat och bra service.
0 0 2011-01-06 kl. 23:05Betyg: 5
Besökte restaurangen i somras. På avenyn hittade vi denna genuina italienska restaurnang med härligt italienskt temptament. Deras Pasta Papardelle var det godaste jag någonsin ätit!
1 0 2010-09-30 kl. 15:41Betyg: 4
Detta är Göteborgs äldsta pizzeria,den har varit i drift sen 70-talet. De har en stor luftig lokal och en väl tilltagen uteservering.
0 0 2010-09-13 kl. 09:01Atmosfären är varm, kanske lite typisk för Pizzerior från 70-80-talet. Personalen är i det stora hela glad och trevlig, vissa har arbetat där sedan restaurangens början.
Maten är god väl värd sina pengar. Pizzorna är farliga för figuren för de smakar MERA, och Planksteken superb, och till ett MYCKET humant pris.Det är drycken som kostar.
Mitt betyg är med beröm godkänt.
Om du är hungrig kan du få en prisvärd måltid där, FAST DET ÄR PÅ AVENYN.
Betyg: 1
Dottern,6 år, beställde specialbarnpizza med tonfisk, oliver & ananas.De klantade till det. Vi fick köra ut pizzan två gånger innan det blev rätt. När tredje pizzan kom in så var det äntligen rätt,men då hade vi andra redan ätit klart sedan ett bra tag tillbaka.....hur svårt det nu kan vara att göra den specialpizzan som hon ville ha...
2 3 2010-07-29 kl. 22:16Rätt så uruselt faktiskt!! Kompensationen....de glömde att sätta upp en stor stark på notan...eller så kanske det var kompensationen, vi vet inte. De sa inte ett knyst om kompensation i alla fall...vilket jag kan tycka är rätt så dåligt! Gott men går ej tebax.
Betyg: 4
Trevlig personal, god mat, och gammal klassisk inredning. Planksteken med oxfilé tournedos är väldigt gott. Bearnáisesåsen var väl lite av en besvikelse, men i övrigt mycket mycket god mat. Potatisgratängen, Pommes Stripsen och andra tillbehör får man i mängder. Mycket prisvärt!
1 0 2010-07-13 kl. 11:20